• Charakteristika činnosti

        •      „Vstúp, tu si ctíme odlišnosti, tu môžeš byť, aký si.“ 

                                                                                  (Corber) 

          Úvod: 

          Každý z nás si žije svoj život. Individuálny, svojský, nezameniteľný, s odlišnosťami a špecifikami, pretože nie sme klonovaní a rovnakí, ale každý z nás je osobitý, jedinečný. Každý má prednosti v niečom inom, každý je taký, aký je. Odlišnosti a rozdiely nie sú prekážkou, pretože každý z nás len vďaka nim dokáže iným spôsobom obohatiť svoje okolie, spoločnosť, svet. 

          Neschopnosť chápať tieto odlišnosti vedie k neznášanlivosti, nerešpektovaniu individuality, k netolerancii. Nie každé dieťa je pekné, múdre, šikovné, láskavé, ochotné, ambiciózne, rešpektujúce, zdravé... dokonalé. Také pravdepodobne v skutočnosti ani neexistuje. Nerovnosť je prirodzená a rozmanitosť je obohacujúca. Škola je však miesto, kde by sme naše deti mali učiť, ako žiť život s pozitívnym vnímaním a rešpektovaním „ľudských inakostí“ v každom slova zmysle. 

          Ktosi múdry povedal, že práve škola je priestorom, ktorý by mal pomáhať rozdiely prekonávať a nie ich posilňovať, aby všetky deti mali šancu do budúcna – do veľkého dospelého sveta, ktorý nikdy nie je veľmi jednoduchý. 

          Poslušný, aktívny, zdravý, inteligentný, šikovný, usilovný a bezproblémový žiak je pravdepodobne snom každého pedagóga. Ale iba žiak z opačnej strany krivky preverí skutočné učiteľovo majstrovstvo. Škola patrí všetkým deťom. Bez ohľadu na to, z akej sú rodiny, akú majú farbu pleti, s akým hendikepom sa narodili, aké prekážky musia v živote prekonávať. Každý rok v septembri zasadne do školských lavíc množstvo detí, ktorých štartovacia čiara je pre nejaký dôvod nepriaznivo posunutá oproti ostatnej väčšine. Nie sme klonovaní, sme rozdielni. Sú aj takí, ktorí len práve teraz, len práve v tomto období, prežívajú neľahké či náročnejšie obdobie vo svojom živote, pasujú sa s ťažkosťami – väčšími či menšími, zdravotnými, emočnými, rodinnými, s akoukoľvek nepriazňou osudu alebo len prežívajú obavy, úzkosť, strach, pocity menejcennosti alebo sa skrátka len ťažšie učia. Všetci si zaslúžia a majú právo, aby sa na nich nazeralo ako na individuality – nie ako na rušivé či prekážajúce faktory, ktoré neplnia očakávania. 

          Preto sa dnes tak často hovorí o inklúzii a inkluzívnej škole ako o škole pre všetkých, kde každý žiak (nie len ten s evidentným postihnutím, hendikepom či závažnejším znevýhodnením) má právo na individuálny prístup, na vzdelávanie takými metódami, postupmi, prístupmi či formami, ktoré sú pre neho najlepšie, najprijateľnejšie a ktoré zabezpečia jeho maximálne osobnostné a vedomostné napredovanie. 

          Do našich škôl sa na tieto účely – nielen pre zabezpečenie starostlivosti o postihnutých – čoraz viac dostávajú odborníci (môžeme ich nazvať aj podporné tímy), ktorých úlohou je každodenne pomáhať učiteľom realizovať podporné opatrenia, nachádzať riešenia, ktoré deťom zabezpečia osobnostný aj vedomostný rozvoj a progres, pomôžu v rôznych životných situáciách. Pre mnohé deti učenie nie je práve prechádzkou ružovou záhradou a bez špecifickej pomoci môžu v učení (a nielen v ňom) zlyhávať. Každý mozog sa učí inak. Keď sa dieťa cíti bezpečne, je pripravené učiť sa, nasávať vedomosti, rozvíjať sa, rásť. Ale takmer každé dieťa počas školskej dochádzky potrebuje v určitom období alebo v určitých situáciách rôznu špecifickú podporu. 

          Školský špeciálny pedagóg či školský psychológ sú pomerne nové „prvky“ v našich školách, ktoré priniesli zmeny vo vzdelávaní dnešnej doby. Ich postavenie a pôsobenie sa stále formuje.

          Pôsobenie školského špeciálneho pedagóga vychádza z práv dieťaťa na prístup ku vzdelaniu a k výchove a na základe platných zákonov a vyhlášok umožňuje vzdelanie zdravotne znevýhodneným žiakom osvojením si princípu rešpektovania individuality každého dieťaťa. Snaží sa podať pomocnú ruku deťom, ktorým bola odborníkmi diagnostikovaná špecifická porucha učenia, porucha správania, ktoré majú telesné alebo zmyslové postihnutie, deťom s narušenou komunikačnou schopnosťou. Na základe odporúčania poradenského zariadenia sa deti s vyššie spomenutými znevýhodneniami môžu vzdelávať formou inklúzie (po starom „integrácie“)

           

           

          Náplň práce školského špeciálneho pedagóga

           

          Školský špeciálny pedagóg pracuje na našej základnej škole so žiakmi so ŠVVP, čo si vyžaduje diferencovanú prípravu na každého žiaka osobitne, a to z hľadiska obsahu vzdelávania, metód a organizačných foriem práce, konzultácií s vyučujúcimi a rodičmi. Dôležité sú reakcie žiakov so ŠVVP a ich rodičov v ochote prispieť k úspechu celého výchovno-vzdelávacieho procesu. Každý reaguje na úspech alebo neúspech inak.

           

          Činnosť školského špeciálneho pedagóga je zameraná predovšetkým na tieto oblasti:

          •  konzultácie pri prijímaní žiakov so ŠVVP do ZŠ,
          • zakladať, viesť, aktualizovať a kompletizovať dokumentáciu žiakov so ŠVVP,
          • špeciálno-pedagogické intervencie realizované podľa jednotlivých ZZ,
          • vypracovanie IVP „novozačleneným“ žiakom so ŠVVP,
          • po konzultáciách s triednymi učiteľmi a ostatnými pedagógmi doplnenie a prepracovanie  IVP žiakov na  aktuálny školský rok,
          • individuálna práca so žiakmi so ŠVVP podľa rozvrhu,
          • pomáhať pri riešení problémov žiakov so ŠVVP,
          • konzultácie s rodičmi žiakov so ŠVVP,
          • zabezpečenie rediagnostiky podľa pokynov poradenských zariadení,
          • v prípade potreby prekonzultovať a zabezpečiť využívanie kompenzačných pomôcok u žiakov so ŠVVP (používanie notebooku, tabuliek a pod.),
          • spolupráca s pedagógmi,
          • spolupráca s riaditeľom školy a výchovným poradcom,
          • spolupráca s centrami poradenstva a prevencie (ďalej len CPP), 
          • spolupracovať pri hodnotení žiakov so ŠVVP,
          • účasť na zápise žiakov do 1. ročníka,
          • účasť na školeniach a vzdelávacích aktivitách,
          • samovzdelávanie.

           

          Kto sú žiaci so špeciálnymi výchovno - vzdelávacími potrebami? (ŠVVP)

          • žiaci so zdravotným postihnutím - napr. s mentálnym, sluchovým, zrakovým alebo telesným postihnutím, narušenou komunikačnou schopnosťou alebo autizmom
          • žiaci dlhodobo chorí alebo zdravotne oslabení
          • žiaci so špecifickými poruchami učenia
          • žiaci s poruchou aktivity a pozornosti
          • žiaci s poruchami správania
          • žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia
          • žiaci s nadaním

          Náplň práce špeciálneho pedagóga je zameraná na štyri oblasti pôsobnosti:

          1 .Žiaci:

          Ako školský špeciálny pedagóg primárne poskytujem individuálne špeciálno-pedagogické služby žiakom, ktorí sú zaradení do procesu inklúzie.

          Súčasťou mojej práce je hlavne odborná intervencia pre žiakov so ŠVVP a korekcia ich ťažkostí, ale aj depistážna činnosť. Jedná sa o vyhľadávanie a podporu žiakov, ktorí nie sú diagnostikovaní, ale pre zvládnutie bežných školských nárokov potrebujú vynakladať neprimerané úsilie bez požadovaných výsledkov. Pravidelnú pomoc môžem poskytovať aj žiakom s vnútornou alebo sociálnou dispozíciou narušeného vývinu pri jeho príznakoch (preventívna odborná činnosť).

           

          2. Vedenie školy a pedagógovia:

          V spolupráci s učiteľmi a vedením školy vystupujem predovšetkým ako konzultant, partner, či odborný poradca pri podpore a eliminovaní špeciálnych edukačných potrieb žiakov. Informujem o priebehu, postupoch a výsledkoch procesu začlenenia. Spolupracujem pri tvorbe individuálnych vzdelávacích programov, konzultujem priebeh a výsledky nastaveného procesu, prípadne riešim aktuálne novovzniknuté problémy. Úzko spolupracujem s výchovnou poradkyňou, vyučujúcimi jednotlivých predmetov, triednymi učiteľmi a pedagogickými asistentmi.

           

          3. Rodičia a zákonní zástupcovia žiakov:

          Pre rodičov a zákonných zástupcov žiakov so špeciálnymi edukačnými potrebami poskytujem konzultačné služby. Podieľam sa na vedení a spracovávaní agendy vzdelávacieho procesu žiaka.

          Milí rodičia, ak máte pocit, že vaše dieťa nezvláda požiadavky školy, alebo vynaložené úsilie nezodpovedá výsledkom, neváhajte ma kontaktovať. Po odbornom diagnostickom vyšetrení a odporúčaní zariadenia výchovného poradenstva a prevencie budeme informovaní o silných a slabých stránkach vášho dieťaťa a či má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Zistíme, či jeho stav je možné eliminovať podpornými opatreniami, alebo je nutná integrácia a s tým spojené vytvorenie individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu.

           

          4. Centrum poradenstva a prevencie a ďalší odborníci:

          Pre optimálny priebeh inklúzie spolupracujem predovšetkým s Centrami poradenstva a prevencie, ako aj s ďalšími zariadeniami, ktoré sa podieľajú na včasnej diagnostike a podpore žiakov. Pre kvalitný a profesionálny prístup v práci školského špeciálneho pedagóga aktívne vyhľadávam možnosti ďalšieho vzdelávania a študujem odbornú literatúru.

           

          Pôsobenie školského špeciálneho pedagóga vychádza z práv dieťaťa na prístup ku vzdelaniu a k výchove a na základe platných zákonov a vyhlášok umožňuje vzdelanie zdravotne znevýhodneným žiakom osvojením si princípu rešpektovania individuality každého dieťaťa. Snaží sa podať pomocnú ruku deťom, ktorým bola odborníkmi diagnostikovaná špecifická porucha učenia, porucha správania, ktoré majú telesné alebo zmyslové postihnutie, deťom s narušenou komunikačnou schopnosťou. Na základe odporúčania poradenského zariadenie sa deti s vyššie spomenutými znevýhodneniami môžu vzdelávať formou inklúzie ( po starom „integrácie“) 

           

          Ako pracuje školský špeciálny pedagóg?

          • Vzhľadom na podmienky školy a počet začlenených žiakov nie je u nás možné vyučovať špecifické predmety v plnom rozsahu. Špeciálno-pedagogickú podporu realizujeme formou individuálnych intervencií podľa potrieb. Individuálne špeciálno-pedagogické intervencie realizujeme najmä v oblasti špecifických vývinových porúch učenia a porúch aktivity a pozornosti s využitím aktivít vychádzajúcich zo špecifických predmetov RŠF (rozvoj špecifických funkcií) a TKC (terapeuticko-korekčné cvičenia).

          Školský špeciálny pedagóg pracuje so žiakmi individuálne - na hodine u školského špeciálneho pedagóga je vždy len jeden žiak. Individuálna špeciálno-pedagogická reedukácia je zameraná na zmiernenie negatívneho vplyvu poruchy alebo postihnutia na vzdelávacie výsledky. Reedukačné hodiny u každého žiaka sú prispôsobené výsledkom psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky, to znamená, že sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú títo žiaci deficity: techniku čítania, porozumenie čítanému textu, postrehovanie, rozvoj sluchového a zrakového vnímania, pravoľavej a priestorovej orientácie, rozvoj slovnej zásoby a jazykového citu, rozvoj jemnej motoriky a grafomotoriky, rozvoj predčíselných a číselných predstáv, základných matematických operácií a pod.

           

          Prečo je výhodné, aby na škole pôsobil školský špeciálny pedagóg?

          Výhodou školy so školským špeciálnym pedagógom je to, že dieťa nemusí dochádzať na reedukácie porúch učenia do poradenských zariadení, ale starostlivosť o dieťa je zaistená priamo v škole.

           

          Ako postupovať v prípade, že má vaše dieťa niektoré z týchto „problémov“?

          Oslovte triedneho učiteľa vášho dieťaťa, príp. priamo školského špeciálneho pedagóga. Na základe nimi vyplnenej prihlášky na odborné vyšetrenie vám po dohodnutí konkrétneho termínu v Centre poradenstva a prevencie (CPP) zrealizujú psychologické a špeciálno-pedagogické vyšetrenie. Diagnostickými metódami zistia, ktorú z týchto porúch vaše dieťa má, resp. vylúčia ich prítomnosť. Na základe výsledkov odborných vyšetrení určia správny a najefektívnejší postup pre nápravu špecifických porúch učenia alebo správania u dieťaťa. Odporučia vám a škole, ako postupovať pri ďalšom vzdelávaní, poskytnú vám potrebné rady, reedukačné materiály, ktoré využijete pri zlepšovaní parciálnych zručností vášho dieťaťa.

          Majte na pamäti, že včasné odhalenie prítomnosti špecifických porúch učenia alebo porúch aktivity a pozornosti, vytrvalá a pravidelná práca dieťaťa doma pri správnom odbornom vedení sú základným predpokladom úspechu pri náprave týchto porúch. Každý, čo i len malý úspech, je pre dieťa motiváciou a posilňuje jeho sebavedomie. V prípade, že sa dieťaťu neposkytne potrebná starostlivosť, môžu poruchy učenia veľmi negatívne ovplyvniť život dieťaťa, jeho vzťah k učeniu ako takému, príp. mu úplne znemožnia jeho plynulé vzdelávanie. Mnohokrát sa v dôsledku opakovaného neúspechu v škole objavia problémy v správaní, čím sa situácia viac komplikuje.

           

           

          Spracovala: Mgr. Alena Sereková, školský špeciálny pedagóg

           

          MATERIÁLY PRE RODIČOV A UČITEĽOV:

          aladar-asperger.pdf

          Aspergerov_syndrom.docx

          Cyprian_ADHD.pdf

          Elizabet_-_intelektove_nadanie.pdf

          Precvicovanie_seriality_a_pravo_lavej_orientacie_v_priestore.docx

          Rozvijanie_jemnej_motoriky.docx

          Rozvijanie_orientacie_v_casopriestore.docx

          Rozvijanie_sluchoveho_vnimania.docx

          Skolska_zrelost.docx

          Skrizena_lateralita.docx

           

           

    • Kontakty

      • Spojená škola, o.z.Základná škola, Ulica M.R.Štefánika 1, 038 61 Vrútky
      • Gymnázium, ZŠ:+421 43 428 21 19 MŠ:0910 697 629 ŠJ: 0911 308 309
      • Ul.M. R. Štefánika 1, 038 61 Vrútky Slovakia
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje