„ Všetky knihy zožltnú, ale kniha prírody má každý rok nové, nádherne vydanie“.

/H. CH. Andersen/

Charakteristika predmetu

„Učebný predmet biológia umožňuje rozvíjať a prehlbovať poznatky o živých organizmov s dôrazom na vzájomné vzťahy organizmov a vzťahy k prostrediu, ako aj človeka k živým a neživým zložkám prostredia“ (ŠVP, ISCED 2, Biológia, 2009).

Našim cieľom je plniť úlohy a ciele vyplývajúce zo Štátneho vzdelávacieho programu pre učebný predmet Biológia.  Snažíme sa  priblížiť žiakom jedinečnosť a neopakovateľnosť živej prírody, ktorej neodmysliteľnou súčasťou je aj neživá zložka, a tak sa vytvára pevná, neoddeliteľná jednota živého a neživého.

Základným štruktúrnym prvkom je špirálovité usporiadanie obsahu v jednotlivých ročníkoch a tématických celkoch. Rozvíjanie poznatkov je na príncípe od vonkajších k vnútorným štruktúram a to vo vzájomných vzťahoch a súvislostiach.

Obsah učiva v 5.ročníku je zameraný na poznávanie prírodných a umelých ekosystémov spojený so skúmaním  jednotlivých organizmov v nich žijúcich.

Obsah učiva v  6. ročníku plynuje nadväzuje na učivo 5. ročníka, kde ďalej prechádza na pochopenie vnútorných štruktúr jednotlivých organizmov.

Obsah učiva v 7. ročníku je zameraný na pochopenie človeka ako biologického objektu a na základe anatomicko – fyziologických poznatkov. Učivo smeruje aj k učeniu návykov zdravého životného štýlu a ochrane pred škodlivými vplyvmi.

Obsah učiva vo 8. ročníku sa orientuje na dynamické hľadisko zloženia Zeme, zemského povrchu v súčinosti zo živými  zložkami prírody.

Obsah učiva v 9. ročníku predkladá žiakom pohľad na základné životné procesy z hľadiska funkčných častí tela organizmov, poznatky o podstate života z hľadiska bunkovej štruktúry a dedičnosti (ŠVP, ISCED 2, Biológia, 2009).

Žiaci majú možnosť realizovať svoje vzdelávanie v odbornej učebni Chémie/ Biológie, vybavenej interaktívnou tabuľou, kde sa snažíme priblížiť im danú problematiku všetkými dostupnými materiálnymi aj nemateriálnymi učebnými pomôckami. Kladieme dôraz na využívanie informačno – komunikačných technológií, čím sa snažíme prepojiť obsah učiva biológie s bežným, každodeným životom.

V prípade akýchkoľvek otázok, návrhov, pripomienok či nápadov je k dispozícii emailová adresa predmetov Biológie, Enviromentálnej výchovy a Chémie: zsbiologia123@gmail.com

Vyučujúca predmetu

Mgr. Jana Odleváková