O predmete
Geografia je povinný predmet Štátneho vzdelávacieho programu ISCED2 a patrí do vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť. Staršie ročníky poznajú tento predmet pod názvom Zemepis. Zmeny v školstve ovplyvnili aj výučbu zemepisu. Zmenil sa názov predmetu, zúžila sa jeho obsahová náplň a počet hodín v týždni.
Na hodinách geografie v 5. ročníku, žiaci získavajú základné poznatky o našej planéte Zem, učia sa pracovať s mapou, spoznávajú najkrajšie miesta na Zemi, ktoré vytvorila príroda alebo človek, pripravujú projekty o najkrajších miestach na Zemi.
V 6. – 9. ročníku je obsah učiva zameraný na spoznávanie regiónov Zeme, a to systémom od najvzdialenejších oblastí po najbližšie, doplnené tvorbou projektu o jednotlivých regiónoch Zeme. V úvode každého ročníka sú aj vstupné témy, ktoré pomáhajú porozumieť danej problematike. V 6. ročníku žiaci spoznávajú región Austrália, Oceánia, polárne oblasti Zeme a Amerika, v 7. ročníku región Afrika a Ázia, vo 8. ročníku región Európa, v 9. ročníku región Slovensko – naša vlasť. Pri práci žiaci pracujú s mapou, s cieľom vedieť získané poznatky uplatniť v praktickom živote.
V tomto školskom roku v rámci predmetu plánujeme:
- školské kolo geografickej olympiády – mesiac december
- exkurziu do Astronomickej pozorovateľne pri Gymnáziu V. P. Tótha v Martine – mesiac marec, žiaci 5. ročníka
- projekty žiakov – žiaci 5. – 8. ročníka – podľa preberaného učiva
Geografické poznatky si žiaci môžu rozvíjať a upevňovať aj v rámci predmetu Geobádateľ, ktorý je súčasťou Školského vzdelávacieho programu.
Všetkým žiakom prajeme veľa chuti do učenia, výborné známky, príjemné zážitky pri spoznávaní nových kútov sveta. Veríme, že spoznáte veľa zaujímavých častí našej krásnej planéty, čo Vás naplní túžbou spoznať aj ďalšie.
Vyučujúca geografie: Z. Rizmanová