• CHARAKTERISTIKA predmetu:

Učebný predmet Svet práce - tvorba životného prostredia,  realizovaný v 7. ročníku v učebni Chémia/Biológia, využíva poznatky žiakov, ktoré získali v prírodovedných predmetoch /ako je biológia a chémia/ a ďalej ich rozvíja novými poznatkami, pozorovaním a experimentovaním, rozvíja pracovné zručnosti, vytvára správne etické zásady a postoje vo vzťahu k prírode, k prírodným vedám, k prírodným zákonitostiam, umožňuje sebarealizáciu žiaka a podporuje rozvoj jeho kreativity. Predmet sprostredkúva žiakom poznatky o agrotechnike /postupe/ pestovania okrasných rastlín – interiérových a exteriérových, ich viazaní a aranžovaní. Vytvára základy pre ďalšie odborné štúdium, pre podnikateľské aktivity, ale aj pre aktívnu tvorbu a ochranu životného prostredia.

CIELE predmetu:

V tomto učebnom predmete sa majú žiaci naučiť základom pracovných zručností, kreativite a kladnému vzťahu k prírode a životnému prostrediu.

V rovine hodnôt a postojov predmet smeruje k:

- uvedomeniu si významu tvorby a ochrany životného prostredia,

- rozvoju kladného vzťahu k práci a ochrane toho, čo vytvorili,

- rozvoju morálnych a vôľových vlastností / systematickosť práce k dosiahnutiu, cieľa, vytrvalosť, samostatnosť/,

- estetickému vnímaniu bezprostredného okolia žiaka. V rovine vedomostí

V rovine obsahu vzdelávania predmet smeruje k:

- poznávaniu okrasných rastlín – interiérových a exteriérových,

- osvojeniu si poznatkov o ich pestovaní, rozmnožovaní a rýchlení,

- osvojeniu si základov aranžovania a viazania kvetov,

- osvojeniu si hydroponického pestovania rastlín,

- osvojeniu si poznatkov o pestovaní okrasných rastlín v obytných a pracovných priestoroch, v záhradách /na letničkových záhonoch, trvalkových záhonoch, v skalkách, terasách, balkónoch/,

- zakladaniu trávnika a jeho údržba - výsadbe okrasných drevín a ich ošetrovaní.

V rovine pracovných činností a zručností predmet smeruje k:

- získavaniu pracovných zručností a skúseností v oblasti tvorby životného prostredia, pri  pestovaní črepníkových rastlín a pri pestovaní a ošetrovaní vonkajších okrasných rastlín,

- získavaniu pracovných zručností a návykov používaním správneho náradia pri pestovaní okrasných rastlín.

OBSAH PREDMETU

1. polrok - 4 tematické  celky:

1. Náradie a pomôcky

2. Kvetinárstvo

3. Hydroponické pestovanie rastlín

4. Viazačstvo a aranžovanie rastlín

1. polrok - 3 tematické celky:

1. Okrasné záhradníctvo

2. Skalka

3. Trávnik

Náš hlavný cieľ v rámci predmetu Svet práce:

• podieľať sa na zveľaďovaní a úprave areálu vnútorného átria školy, kde sa podarilo v školskom roku 2014/2015 vybudovať malú skalku a tak pokračovať v jej úprave a rozrastaní sa.

V prípade akýchkoľvek otázok, návrhov, pripomienok či nápadov je k dispozícii spoločná emailová adresa: zsbiologia123@gmail.com

Vyučujúca predmetu

Mgr. Jana Odleváková