O predmete
Vyučovací predmet slovenský jazyk a literatúra má v systéme školského vzdelávania centrálne postavenie, pretože vytvára predpoklady pre zvládnutie ostatných vyučovacích predmetov.
Charakteristika predmetu
Slovenčina je štátnym jazykom v Slovenskej republike. Slovenčina je pre väčšinu obyvateľov SR národným jazykom s dlhou históriou. Je pestrý, vnútorne bohato štruktúrovaný. Kvalitné poznanie a praktické ovládanie zákonitostí slovenského jazyka podmieňuje pohotovú, funkčne primeranú a kultivovanú komunikáciu jeho nositeľov. Prostredníctvom uvedomenia si miesta slovenského jazyka v našej spoločnosti si jednotlivec zároveň uvedomuje a vníma svoju národnú identitu a štátnu príslušnosť. Kultivované ovládanie slovenčiny zabezpečuje občanom tejto republiky nielen úspešné zvládnutie školského vzdelávania, ale následne aj ich plnohodnotné uplatnenie v pracovnom živote.
Ovládanie slovenského jazyka a literatúry či v ústnej ,alebo písomnej forme umožňuje žiakom poznať a pochopiť spoločensko-kultúrny vývoj našej spoločnosti, orientovať sa v prostredí, v ktorom žijú, vnímať okolie i seba, vytvárať predpoklady k efektívnej medziľudskej komunikácii, interpretovať svoje pocity a dokázať pochopiť svoje postavenie v rozličných komunikatívnych situáciách.
Vzdelávací obsah slovenského jazyka a literatúry tvoria 3 oblasti: Gramatika, slohová zložka a literárna výchova.Ciele predmetu slovenský jazyk a literatúra
Cieľom vzdelávania v oblasti slovenského jazyka a literatúry je dosiahnuť takú úroveň rečových zručností v príslušnom jazyku, aby žiaci zvládli každú komunikatívnu situáciu či už hovorovú alebo odbornú v rozsahu odbornosti všetkých vzdelávacích oblastí a primerane a vhodne z hľadiska jazykového štýlu, s príslušnou gramatickou a pravopisnou normou v ústnom i písomnom prejave.
Plánujeme...
V rámci predmetu slovenský jazyk a literatúra sme naplánovali v školskom roku 2012/2013 exkurzie. Piataci navštívia Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch a knižnicu Hany Zelinovej, v ktorej zistia viac o učive preberanom na literárnej výchove. Okrem toho sa na jar pozrú na Dobšinského rozprávky na Donovaloch v netradičnej dedinke - Habakuky. Siedmaci a ôsmaci absolvujú exkurziu po pamätihodnostiach rodiska väčšiny z nás – po pamätihodnostiach Martina. Navštívime budovy Matice slovenskej, kde sa žiaci dozvedia ďalšie podstatné informácie o okolnostiach vzniku našej najvýznamnejšej kultúrnej ustanovizne. Prejdeme Memorandovým námestím, ďalej navštívime rodný dom J. C. Hronského, S. H. Vajanského, E. M. Šoltésovej, prvú budovu Tatra banky, v ktorej bola vyhlásená Československá republika, uctíme si miesto posledného odpočinku mnohých významných slovenských činiteľov – Národný cintorín. A deviataci sa zas zoznámia s našim hlavným mestom – s Bratislavou.
Okrem exkurzií sa v priebehu školského roka žiaci zúčastnia aj rôznych súťaží. Už v decembri sa plánuje súťaž Šaliansky Maťko. V marci sa uskutoční školské kolo súťaže Vajanského Martin, pričom víťazi v rámci kategórie poézia, próza postúpia na okresné kolo v apríli 2013. V priebehu týchto mesiacov prebehne aj súťaž Moricove Sučany a na záver školského roka Kráľ čitateľov. Okrem uvedených sa určite uskutočnia aj súťaže bez stanoveného termínu, o ktorých budú vyučujúce priebežne informovať žiakov priamo na vyučovaní.
Výsledky jednotlivých súťaží budeme priebežne zverejňovať na stránke školy.