• Charakteristika a cieľ predmetu

• Viac ako peniaze

Charakteristika  vyučovacieho predmetu

Predmet Viac ako peniaze, rozvíja u žiakov spôsobilosti, ktoré sú potrebné pre orientáciu v súčasnom finančnom svete. Žiaci majú možnosť nadobudnúť znalosti, schopnosti a rozvíjať hodnotové postoje potrebné k tomu, aby mohli efektívne reagovať na osobné udalosti v neustále sa meniacom ekonomickom prostredí.

Opodstatnenosť vzdelávania v oblasti finančnej gramotnosti úzko súvisí s potrebou pripraviť žiakov na jednotlivé etapy života jednotlivca a rodiny v spoločnosti, na ktoré mu súčasné rodinné prostredie a obsah vzdelávania neposkytuje dostatok podnetov a príležitostí. Obsah vzdelávania a ciele vyučovacieho predmetu nadväzujú na Národný štandard finančnej gramotnosti, z ktorého vyplývajú ciele a výkonové štandardy.

Zaradenie predmetu do vyučovania vytvára predpoklady pre naplnenie Národného štandardu finančnej gramotnosti.

Výučba bude realizovaná s podporou interaktívneho vzdelávacieho portálu (www.vzdelavanie.jasr.sk), ktorý je prispôsobený potrebám žiakov na úrovni ISCED 2. Osvojenie vedomostí a získanie spôsobilostí bude prebiehať formou online aplikácií, konkrétnych úloh z reálneho života, hier, cvičení, pracovných listov a aktivít realizovaných s konzultantom z finančnej inštitúcie. S podporou on-line vzdelávania bude mať žiak možnosť komunikovať na konkrétne témy.

A čomu sa budeme v tomto školskom roku venovať?

Tento zážitkový vzdelávací program je rozdelený do desiatich tematických celkov. Ak chceme poznať súčasnosť, mali by sme sa zaujímať o históriu. Preto sa dozvieme niečo o histórii peňazí, bánk a bankových produktov. Pretože banky sú ešte stále najobľúbenejším miestom na ukladanie peňazí, bankovým produktom je venovaná významná časť vzdelávania. Zoznámime sa s ich úlohou, službami a produktmi, počínajúc vkladmi, cez úvery až po špecializované produkty pre mladých. Na finančnom trhu je stále viac zaujímavých produktov, medzi ktorými si musíme vedieť vybrať tie najvhodnejšie v našej situácii.
          Problematika financií je veľmi široká, preto program vychádza z Národného štandardu finančnej gramotnosti MŠ SR a MF SR. Témy sú štruktúrované tak, aby im žiaci porozumeli a aby rozšírili a umocnili ich schopnosti. Naučia sa riešiť úlohy a problémy, s ktorými sa môžu stretnúť v praxi.

Výhody programu:

• žiaci získajú prehľad z oblasti finančnej gramotnosti,
          • učebné texty sú písané zrozumiteľne a zaujímavo,
          • žiaci majú možnosť testovať si vedomosti a riešiť zadania otvorených otázok a úloh v priebehu štúdia,
          • žiaci študujú v pohodlí domova prostredníctvom internetu, ale i v školskom prostredí,
          • príležitosť pre žiakov zapojiť sa do súťaže počas školského roka,
          • príležitosť pre spoluprácu s konzultantom z praxe.

V školskom roku 2013/2014 sa predmet Viac ako peniaze vyučuje v ročníkoch VIII.A a VIII.B.

Mgr. Zuzana Krúpová