• História je svedkom doby, dňom pravdy, životom pamiatky, majstrom života a hlásateľom uplynulých čias.

[Marcus Tullius Cicero]

Dejepis ako samostatný predmet patrí do skupiny spoločensko – vedných predmetov. Na vyučovacích hodinách dejepisu sa žiaci zoznamujú s vývojom ľudskej spoločnosti. Učia sa rozpoznať charakteristické znaky jednotlivých historických období. Postupne spoznávajú historické udalosti, javy a procesy, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili vývoj spoločnosti. Vyučovanie dejepisu vedie žiakov k úcte k vlastnému národu a k rozvíjaniu vlastenectva, pričom odráža aj úctu k iným národom a etnikám, rešpektuje odlišnosti ľudí rôznych skupín.

Hlavnou funkciou dejepisu je formovanie historického vedomia žiaka tak, aby poznal miestne, regionálne, slovenské, európske a svetové dejiny.

Súčasťou dejepisu je oboznamovanie sa s takými historickými udalosťami, javmi a procesmi v priestore a čase, ktoré zásadne ovplyvnili vývoj slovenskej spoločnosti a ovplyvnili našu súčasnosť. V dejepise kladieme dôraz na dejiny 19. a 20. storočia, pretože majú väčšiu prepojenosť so súčasnými spoločenskými javmi a problémami. Žiaci by si na základe osvojených vedomostí mali uvedomiť príslušnosť k vlastnému národu, kultivovať svoje historické vedomie a toleranciu k iným národom a etnikám. Dejepis tak prispieva k uvedomeniu si demokratických hodnôt spoločnosti.

Dejepis je na druhom stupni povinný predmet, ktorý je hodnotený známkou.

Vo vyučovacom procese využívame okrem učebníc i rôzne mapy, obrazový materiál, hmotné historické pramene, DVD, dokumenty, IKT a iné pomôcky, ktorých hlavnou úlohou je spestrovať výučbu dejepisu. Dúfam, že budú vyučovacie hodiny dejepisu obohatením pre nás všetkých. Aby vyučovanie neprebiehalo len v dejepisnej učebni, budú mať žiaci možnosť získať v školskom roku 2013/2014 aj  nové vedomosti „v teréne“ prostredníctvom exkurzií.

Žiaci 5.,6.,7. ročníka navštívili v októbri Oravský hrad, ôsmaci a deviataci sa  v máji oboznámia s literárnym múzeom SNK – Maticou slovenskou, deviataci spoznajú koncentračný tábor Auschwitz – Birkenau v Poľsku. Piataci a šiestaci navštívia Archeoskanzen Havránok na Liptove a hrad Strečno.

V školskom roku 2013/2014 sme pre žiakov 6., 7., 8. a 9. ročníka naplánovali vo februári školské kolo dejepisnej olympiády, pričom prví dvaja najúspešnejší žiaci postúpia do okresného kola olympiády.

Žiaci si aj prostredníctvom návštevy múzea prehĺbia vedomosti získané na vyučovaní a získajú  ďalšie nové poznatky. Dúfam, že budú vyučovacie hodiny dejepisu obohatením pre nás všetkých.

Vyučujúca dejepisu: Mgr. Dušana Tomčíková