• Mladý záchranár na 2. stupni

Aj v školskom roku 2012/2013 sa na našej škole vyučuje predmet MLADÝ ZÁCHRANÁR. Trochu by sme Vám ho chceli priblížiť:

Charakteristika predmetu:

Prevencia pred negatívnymi javmi, ochrana a záchrana človeka  je bezpečnostná gramotnosť - schopnosť jedinca empaticky rozpoznať, pochopiť a konať tak, aby pri všetkej svojej činnosti v škole i mimo nej robil len premyslené činnosti prospešné sebe,  svojim blízkym s prihliadnutím na prevenciu pred prípadnými negatívnymi javmi ohrozujúcimi zdravie a život a v prípade dopadu týchto javov na človeka vedel zaujať adekvátne stanovisko a činnosť na odvrátenie ďalších rizík, zodpovedajúcich potrebám jeho života a života iných.

Dnešné prostredie v ktorom žiaci žijú a pohybujú sa, je zradnejšie, je tu viac bezpečnostných rizík, hustota dopravy stúpla, narastajú rýchlosti, narastá počet nových adrenalínových športov, nárast priamych rizík je neustály, ale naše deti ohrozujú aj ďalšie nástrahy ako drogy, filmy či počítačové hry. Pri riešení problémov reálneho sveta sa neraz stretávame s takými úlohami a  situáciami, pri ktorých chtiac-nechtiac musíme použiť práve záchranárske metódy. V reálnom živote sa stretávame s množstvom situácií, kde sú naraz prítomné kvantitatívne, priestorové, pravdepodobnostné a iné negatívne, bezpečnostné a krízové prvky. Ak sa má človek stať zodpovedným a plnohodnotným občanom, musí byť schopný tieto problémy riešiť, byť schopný posúdiť správnosť preventívno-bezpečnostných opatrení a riešení a musí sa vedieť aj v určitých situáciách rýchlo a správne rozhodovať a správne aj reagovať.

Predmet Mladý záchranár je devízou do budúcnosti. Nadobudnuté vedomosti, zručnosti, osvojené postoje k spolupatričnosti a vzájomnej pomoci, nielen v krízových situáciách, budú deti sprevádzať po celý ich život, a budú vedieť predchádzať zbytočným úrazom a zachraňovať zdravie a ľudské životy, a takto budú robiť svet bezpečnejším.

Ciele vyučovacieho predmetu:

Hlavným cieľom tohto predmetu je prostredníctvom riešenia úloh imitujúcich reálny problém, zameraný predovšetkým na rozvoj preventívnych úloh a opatrení znížiť úrazovosť a tým aj ochrániť a v čase výskytu reálnej hrozby, alebo ohrozenia života  človeka, alebo skupiny ľudí vedieť adekvátne a odborne reagovať na odvrátenie fatálnych následkov ohrozenia.

Dôležitosť tohto predmetu sa nedá merať peniazmi, je merateľná na sekundy a schopnosti. Keď budú ľudia poznať zásady prvej pomoci, zvyšuje sa nádej na záchranu toho najcennejšieho – ľudského života.

Predmet nie je hodnotený známkou a myslíme, že je u detí obľúbený.

Vypracovala vyučujúca predmetu MLZ: Mgr. Alena Sereková

Mladý záchranár na 1. stupni- vyučujúca Mgr. Monika Vojteková