• Aktivity

        • BESEDA SPOJENÁ S PREDNÁŠKOU NA TÉMU FAJČENIE A INÉ NÁVYKOVÉ LÁTKY

          Dňa 1.12.2017 (piatok) sa uskutočnili, na Spojenej škole na Ul. M. R. Štefánika 1 vo Vrútkach, besedy spojené s prednáškou k téme FAJČENIE pre prvý stupeň (1. - 4. ročník), a prednášky na tému FAJČENIE A INÉ NÁVYKOVÉ LÁTKY pre žiakov 8. a 9. ročníka. Prednášky a besedy viedla študentka 5. ročníka Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, slečna Bc. Klaudia Holečková. Pre mladších, ale aj pre starších žiakov slúžili tieto prednášky ako prevencia pred rôznymi druhmi rakoviny, ktoré sú spojené s ďalšími ochoreniami, ako sú napríklad zápal pľúc, priedušiek, kazivosť zubov, slepota a pod. Pre žiakov 8. a 9. ročníka bola táto tematika obohatená aj o návykové drogy - marihuana, elektrická cigareta a pervitín. Na konci prednášky pokračoval program názornými videami, aby si žiaci uvedomili, aký dopad má fajčenie na naše telo a naše pľúca, ale aj pervitín na riziko infekcie HIV a vznik ochorenia AIDS, úplné zničenie imunitného systému ľudského organizmu. Tieto prednášky boli orientované aj na sexuálnu výchovu, ako chrániť svoje zdravie, ale aj na výchovu k manželstvu a rodičovstvu, z toho hľadiska, že ako budúci rodičia by mali mať zodpovednosť aj za svoje zdravie, ale aj za zdravie svojich detí. Žiaci boli oboznámení nie len s faktami o návykových látkach, ale aj o zaujímavostiach a výskumoch zo sveta. Aby neverili len tomu, čo nám hovoria médiá a výrobcovia daných návykových látok, ale aby poznali vedľajšie účinky, aby si vytvorili svoj vlastný názor a postoj k danej problematike. Dôležité je tiež, aby si každý človek uvedomil význam zdravia.

          Do galérie BESEDA SPOJENÁ S PREDNÁŠKOU NA TÉMU FAJČENIE A INÉ NÁVYKOVÉ LÁTKY boli pridané fotografie.

              

          Noc výskumníkov 2015

          Tak, ako každoročne, aj tento rok patril posledný piatok v mesiaci september festivalu vedy. V piatich slovenských mestách (Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Žilina a Tatranská Lomnica) sa 25.9.2015 konal už deviaty ročník Noci výskumníkov.

          Túto príležitosť sme si opäť nenechali ujsť ani my a spoločne s kolektívom žiakov 7.A  a 7.B sme sa zúčastnili tohto podujatia v Žiline, v  priestoroch nákupného centra Aupark Shopping Center. Festival vedy sa niesol v duchu motta „VEDA JE BUDÚCNOSŤ SLOVENSKA“ a žiaci si mali možnosť pozrieť vzrušujúce ukážky vedeckých činností a objavov v 27 stánkoch.

          K videniu boli roboty v animovanom prostredí, elektrická motokára či elektromobily. Žiaci sa mohli zahrať s inteligentnými robotmi vďaka robotickej súťaži  First Lego League. Rozhýbaním svojich kostí a tancom sa deti oboznamovali s netradičnou formou učenia sa  cudzieho jazyka a dokonca mali príležitosť vytvoriť si vlastný model mozgu. Na svoje si prišli aj obdivovatelia hasičov, potápačov, chemikov a lezcov, pretože mali možnosť si zblízka prehliadnuť ich špeciálnu výstroj, ako aj profesionálny hasičský zásah, či ako správne poskytnúť prvú zdravotnú pomoc. Lietadlo ako skener, rola moderátora na vlastnej koži, fungovanie železníc, simulácie dopravy, ako sa postarať o svoje oblečenie  a rozpoznať v ňom škodlivé látky, to všetko a mnoho ďalších objavov na nás čakalo na tohtoročnom festivale vedy Európskej Noci výskumníkov 2015 v Žiline. Celé podujatie bolo sprevádzané programom na pódiu, prednáškami, zábavnými vedeckými kvízmi a súťažami.

          Úsmevy na perách žiakov a radostné iskričky v ich očiach sú i tento rok výsledkom toho, že sa oplatilo prísť na toto skvelé podujatie a ukázať tak žiakom, inú, netradičnú formu, ako získavať nové informácie a inšpirovať ich tak k záujmu o vedu, ktorá má byť  „budúcnosťou Slovenka“.

                                                                                                                    Mgr. Jana Odleváková

          Noc výskumníkov 2014

          Už sa pomaly stáva tradíciou, že sa žiaci siedmeho ročníka zo Základnej školy s materskou školou na Ul. M.R.Štefánika vo Vrútkach stávajú mladými výskumníkmi posledný piatok v mesiaci september.

          Po ôsmykrát sa v nákupnom centre Európa Shopping Center v Banskej Bystrici konal 26.9.2014 festival vedy Noc výskumníkov. Naši žiaci tam samozrejme nemohli ani tento rok chýbať. Organizátori festivalu pripravili pre malých i veľkých návštevníkov dvadsať zaujímavých vedeckých stánkov s rôznorodou tematikou. Účastníci Noci výskumníkov mali na výber dozvedieť sa niečo viac z oblastí fyziky, kde sa experimentovalo hlavne s energiou a snáď najpútavejšou úlohou bolo chytiť si blesk. Z ponuky možno spomenúť aj oblasť biológie a ochrany životného prostredia, ktorá bola zameraná na vrcholného predátora medveďa hnedého a mokrý svet vody. Geológovia zas poskytli nevídané sklameneliny v 3D, predstavili sopky v službách ľudstva, krásy ukryté v kameni. Nuž a z tejto oblasti tiež nemohlo chýbať udeľovanie certifikátov najúspešnejším ryžovateľom zlata, ktorý si domov niesli aj naši žiaci. Tak, ako každoročne nebola núdza ani o farebné čarovanie, ktorým sa snažilo prezentovať chémiu pútavo a priblížiť ju čo najviac bežnému životu. Mladí výskmuníci si mali možnosť počas dňa pripraviť vlastný kaleidoskop, mohli sa zahrať na tlmočníkov, zmerať si vlastnú inteligenciu a dozvedieť sa viac o virtuálnom svete ovládanom gestami. Počas celého dňa návševníkov sprevádzal program naplnený súťažami, z ktorých si žiaci odnášali milé ceny na pamiatku.

          Verím, že pre mnohých bol tento deň nezabudnuteľný a budú spomínáť na množstvo nových poznatkov, ktorými sa obohatili. Usmiate tváre, hŕba prezentačných materiálov v rukách a množstvo prichytených odznakov prezentujúcich Noc výskumníkov sú najväčším dôkazom, že sa našim deťom páčilo stať sa na jeden deň vedcom.

          Mgr. Jana Odleváková

          Voda – kráľovná života

                      Nielen, týmto názvom, ale aj inými významnými prívlastkami môžeme definovať vodu – látku, mnohých vlastností, nevyhnutnú súčasť života všetkých organizmov.

                      Tak ako každoročne, aj  tento rok sme si pripomenuli  Svetový deň vody, vyhlásený 22. marca. Aj napriek tomu, že vyšiel na sobotu, spomenuli  sme si a hneď v pondelok sme so žiakmi siedmeho ročníka, tento vzácny deň oslávili spestrením si vyučovania biológie a chémie. Venovali sme sa aktivitám, ktoré boli zamerané na dôležitosť potreby chrániť vodu,na  jej základné vlastnosti, na kolobeh v prírode, na zdravú pitnú vodu z vodovodu, na potrebu dodržiavania pitného režimu. Ukázali sme si jednotlivé činnosti, pri ktorých je spotreba vody v domácnosti najväčšia a zároveň sme hľadali možnosti ako pitnou vodou šetriť. 

                      Výsledkom našej činnosti bola krásna a pútava výstavka prác, pri ktorej nám žiaril úsmev na tvári nad vykonanou prácou.

           

                                                                                                                     Mgr. Jana Ďuroňová

          Klikom pozri galériu

           

           

          Biológia trochu inak

          V mesiaci november piataci a šiestaci našej školy na Ulici M.R.Štefánika vo Vrútkach vymenili na jeden deň školské lavice za stoly v priestoroch Domu služieb v Blatnici.

          Pod záštitou centra voľného času Turčianska Štiavnička mali žiaci príležitosť overiť si svoje vedomosti z biológie priamo v praxi. Pracovníci centra si pre nich pripravili náučno-zábavno-súťažné dopoludnie, kde si piataci mohli zopakovať lesný ekosystém a s tým súvisiacu lesnú biodiverzitu. Šiestaci preverovali svoje znalosti z ekosystému ľudských sídel a ich okolia. Tématické dopoludnie bezprostredne súviselo nielen z preberanými témami na hodinách biológie, ale aj s predmetom Environmentálna výchova, kde si žiaci majú možnosť rozvíjať pozitívny vzťah k ochrane a starostlivosti o životné prostredie. Dopoludnie bolo plné napínavých momentov, nových skúseností a zábavných situácií, z ktorých mali všetci radosť. Žiaci prekypovali neskutočnou chuťou do súťaženia a tešili sa každej novej aktivite, kde možu ukázať, čo všetko sa už naučili.

          Ďakujeme pracovníkom centra za zaujímavú formu vyučovania, ktorú mohli naši žiaci absolvovať a prejaviť tak svoju šikovnosť a poznatky priamo v teréne.


           

          Mgr. Jana Ďuroňová

          Od žiakov k výskumníkom

          Dňa 27.9.2013 si žiaci siedmeho ročníka zo Základnej školy s materskou školou na Ulici M.R. Štefánika vo Vrútkach, vyskúšali na vlastnej koži, aké je to byť výskumníkom.  Už tradične po siedmykrát sa v Banskej Bystrici v nákupnom centre Európa Shopping Center, konal festival vedy – Noc výskumníkov 2013, na ktorej tentoraz nechýbali ani naši žiaci. Ponorili sa do tajov vedy a v tridsiatich, rôzne zameraných, vedeckých stánkoch bádali, učili sa a upevňovali si svoje vedomosti zábavnou formou. Cesta vedy viedla od biológie, cez chémiu, fyziku, geografiu, matematiku, elektrotechniku, lingvistiku, šport, až k dávnej minulosti.  Z mnohých žiakov sa stali úspešní ryžovatelia zlata, iní objavili svoj skrytý talent v prekladateľstve alebo ich zaujala sféra techniky a robotov. Niektorí sa vžili do role budúcich politikov, iní zas experimentovali s chémiou a ďalší odkrývali život v kameni.  Bohatý program, zaujímavé súťaže, vedecká atmosféra a radostný džavot detí, to všetko vystihuje tohtoročný festival vedy v Banskej Bystrici. „A či boli žiaci spokojní“? Odpoveďou môže byť ich široký úsmev, iskra v očiach a otázka: „Prídeme aj nabudúce“?

                                                                                                                     Mgr. Jana Ďuroňová

           

           

           

          APRÍL – mesiac lesov, prírody....

          Dňa 22.apríla si pripomíname Deň Zeme. Pri tejto príležitosti  5.A triedu navštívil Mgr. Peter Drengubiak / otec nášho žiaka Olivera / -  profesionálny ochranca prírody -  aby nám porozprával zaujímavosti zo sveta prírody. Najskôr nás oboznámil s územím Chránenej krajinnej oblasti Kysuce, kde pracuje. Mapovanie rastlinných a živočíšnych druhov, starostlivosť o chránené územia, ošetrovanie zranených zvierat, vešanie vtáčích búdok a vzdelávanie, to všetko je náplňou jeho práce. Odporučil nám navštíviť prírodné pamiatky:  Ropný prameň v Korni a Megoňky pri Čadci,  jedinečné prírodné úkazy, ktoré môžeme vidieť len na Kysuciach a nikde inde na Slovensku. Spomenul i Skanzen vo Vychylovke, či úplne nový orloj v Starej Bystrici. Zaujímavé bolo i rozprávanie o medveďoch, rysoch a vlkoch, do ktorého sa žiaci s nadšením zapájali svojimi otázkami.

          Na záver svojej návštevy, mal pre deti veľké  prekvapenie. Predstavil nám užovku červenú. Žiaci sa mohli na vlastnej koži presvedčiť, že hady naozaj nie sú slizké ako sa o nich hovorí. Naša „matka príroda“ ukrýva poklady, ktoré keď sa naučíme vnímať, náš život bude krajší a bohatší. Prezentácia bola pripravená naozaj odborne a náš hosť ju dokonale prispôsobil detskému chápaniu.

          Touto cestou by sme mu radi poďakovali, nielen za samotnú prezentáciu, ale aj za cenné rady, ktoré poskytol deťom ohľadom pomoci raneným zvieratám.

                                                                                                                   Mgr. Monika Ševčíková, triedna učiteľka

           

                 

    • Kontakty

      • Spojená škola, o.z.Základná škola, Ulica M.R.Štefánika 1, 038 61 Vrútky
      • Gymnázium, ZŠ:+421 43 428 21 19 MŠ:0910 697 629 ŠJ: 0911 308 309
      • Ul.M. R. Štefánika 1, 038 61 Vrútky Slovakia
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje