•

„Teraz, keď sme sa naučili lietať vo vzduchu ako vtáky a potápať sa ako ryby, zostáva nám už jediné. Naučiť sa žiť na zemi ako ľudia“.
          /B.G.Shaw/

Charakteristika predmetu

Učebný predmet Environmentálna výchova sa zaviedol ako samostatný predmet v rámci ŠkVP, aby v žiakoch vzbudil, prehĺbil, upevnil a rozvíjal pozitívny vzťak k prírode. Znečisťovanie životného prostredia a dôsledky s tým súvisiace, čoraz viac rezonujú všade okolo nás. Globálne environmentálne problémy je slovné spojenie, ktoré sa skloňuje v médiách, školách, firmách, priemyselných závodoch a všade tam, kde možno hľadať a nachádzať možnosti riešenia týchto problémov.

Ani naša škola nechce byť výnimkou, a tak sa na tomto predmete snažíme deti nielen nabíjať informáciami, ale hlavne viesť a vychovávať ich k starostlivosti o životné prostredie a k ochrane životého prostredia vyučovaním, kde sami, vlastnou aktivitou preskumavajú túto problematiku a hľadajú riešenia ako odstrániť alebo minimalizovať zaťaž na životné prostredie.

Environmentálna výchova sa vyučuje v 6. ročníku, kde je našim cieľom prepájať informácie s učivom biológie, ale aj iných predmetov. Na príklade ekosystémov sa snažíme poukazovať na environmentálne témy, ako napríklad Zachovanie biodiverzity – rozmanitosti života na Zemi, Odlesňovanie, Odpad, Znečisťovanie ovzdušia, vody a pôdy a Spotreba energie.

Environmentálna výchova sa vyučuje aj ako samostatný predmet vo 8. ročníku, kde je veľkým prínosom. So žiakmi máme možnosť venovať sa ekologickým a environmentálnym problémom, ktoré sú priamou súčasťou obsahu biológie, čo nám umožňuje prepájať informácie a rozširovať si tak svoj obzor vedomostí o ďalšie poznatky.

Čo v rámi Environmentálnej výchovy realizujeme:

Celoročne:

- pokračovanie v projekte Ekologická stopa s cieľom zisťit ekologickú stopu školy a hľadať, nachádzať a realizovať opatrenia na jej zmenšenie – celá škola.

- zapájanie sa do zberov, ktoré podporujú ochranu životného prostredia – napr. zber plastových vrchnákov,

- zapájanie sa do súťaží a olympiád s environmentálnou tematikou - Envirotázniky,

- prezentácie, prednášky a vytváranie posterov pri príležitostí rôznych medzinárodných dní počas školského roka, súvisiacich so životným prostrdím a ochranou zdravia človeka (Deň ochrany zvierat, Deň vody, Deň Zeme, Medzinárodný deň biodiverzity, Svetový deň životného prostredia...)

Učebný predmet Environmentálna výchova je taktiež realizovaný v odbornej učebni Chémie/Biológie, kde využívame informačno – komunikačné technológie na efektívnu výchovno – vzdelávaciu činnosť. K dosiahnutiu cieľov vyplývajúcich z ŠkVP, ako aj z Učebných osnov environmentálnej výchovy „Environmentálneho minima“  spejeme využívaním aktivizujúcich vyučovacích metód, foriem a prostriedkov, kde vo veľkej miere sa kladie dôraz na zážitkové vyučovanie a vlastnú aktivitu žiakov.

Pre všetkých je k dispozícii emailova adresa: zsbiologia123@gmail.com

Vyučujúca predmetu