Krátke informácie
Prezentacia_skoly_zapis 2025.pptx
Správne a nesprávne držanie písacích potrieb.
Prvý deň v škole, plný radostného očakávania, je za nami. Niektoré deti sa v novom prostredí cítia ako ryby vo vode, iné nie a nie sa prispôsobiť a rodičia si nevedia rady.....
Adaptačný čas u detí v tomto veku trvá asi mesiac. Počas tohto obdobia nie je vhodné radikálne zasahovať zo strany učiteľov, ani zo strany rodičov.
-
Dieťa vypravujte ráno z domu v pokoji, bez naháňania. Ak plače, nezahanbujte ho, ale skúste odviesť jeho pozornosť. Vymyslite napríklad na odpoludnie zaujímavý program.
-
Ak chce mať so sebou hračku, dovoľte mu to, ale súčasne sa poraďte aj s učiteľkou, aby ju dieťaťu nevzala.
-
Ak dieťa bolí bruško, večer nemôže zaspať, nebežte hneď k lekárovi. Skúste ho pokojným hlasom ubezpečiť, že to prejde, a že mnohé deti majú podobné starosti.
-
Ak má problém nadviazať kontakt s inými deťmi, pomôžte mu zoznámiť sa napríklad po vyučovaní s niektorým spolužiakom či spolužiačkou.
-
Je vhodné porozprávať sa aj s učiteľkou, aby vedela, s akými problémami zápasíte, ako dieťa reaguje, z čoho má strach. Najčastejšie sa ona môže stať oporou, ktorú dieťa v cudzom svete tak potrebuje.
-
Pri domácich úlohách pomáhajte povzbudením, pohodou. Nežiadajte okamžite maximálne výkony.
-
Chlapci mávajú častejšie problémy pri písaní, pretože u nich dozrieva neskôr grafomotorická koordinácia. Prvé čiarky, oblúčiky sú kostrbaté, lebo ruka a oko ešte nie sú zohraté.
-
Aj domáca úloha sa dá robiť hravo, dokonca aj s určitým láskavým humorom.
-
Nezosmiešňujte dieťa, nezhadzujte jeho výkon, vyhnite sa porovnávaniu. Deti sú vnímavé a citlivé, ak budete príliš kritickí, stratia sebaistotu.
-
Rodičia by sa mohli pri pomoci striedať, avšak platí zásada, že pomáhať by mal ten trpezlivejší.
-
Nadpis