• Zaujímavosti

• Environmentálne projekty, súťaže a iné aktivity v školskom roku 2013/2014

ZBER PLASTOVÝCH VRCHNÁKOV A PET FLIAŠ

Počas školského roka 2013/2014 sme sa zapojili so súťaže, ktorej vyhlasovateľom je spoločnosť Brantner Fatra, s cieľom vyzbierať, čo najväčšie množstvo plastových vrchnáčikov a  PET fliaš.

Súťaž v zbere plastových vrchnákov sme realizovali od septembra 2013 do januára 2014. Celkovo sa podarilo vyzbierať neuveriteľných 46 882 ks vrchnákov za I. a II. stupeň.

Ocenených bolo 5 najšikovnejších zberačov:

1. Štric Kristián                    III.A               16 247 ks

2. Mistík Juraj                      IV.B               8 047   ks

3. Štricová Michaela             IX.B               6 853   ks

4. Luscoňová Janka             VI.A               2 375   ks

5. Križka Michal                     I.B               1 753   ks

Naďalej v II. polroku pokračoval zber PET fliaš, súťaž bola ukončená v máji 2014. Vyhodnotené boli prvé tri miesta, ktoré obsadili nasledovní žiaci:

1. Mičuda Matej                   VII.A              610   ks

2. Stančiak Adrián               IV.B               515   ks

3. Cáfalová Stanislava         II.A                 240   ks

Víťazom srdečne blahoželáme a ďakujeme aj ostatným žiakom, že sa aktívne zapojili do súťaže.

EKOLOGICKÁ STOPA

V školskom roku 2013/2014 sa škola zapojila do inovatívneho edukačného programu Ekologická stopa, kde bolo našim cieľom vyčisliť,  aký veľký dopad na životné prostredie má svojou spotrebou naša škola. Prostredníctvom internetového kalkulátora sa nám podarilo vyčísliť veľkosť ekologickej stopy školy.  Pre vyhodnotenie bolo potebné zamerať sa na 8 kategórií spoteby: voda, stravovanie, odpad, nákup a vybavenie, budovy a pozemky, elektrina, kúrenie.

Pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia 5.6.2014 nám bol udelený certifikát, ktorý poukazuje na environmentálne správanie sa školy.

V Žilinskom kraji sme boli jedna zo štyroch škôl, ktorým Slovenská agentúra životného prostredia v Banskej Bystrici spomínaný certifikát v tomto školskom roku udelila. Veríme, že naša ekologická stopa bude rok čo rok nižšia a tým bude aj náš vzťah k prírode bližší.

ENVIROTÁZNIKY

Vo februári 2014 sme sa zapojili do celoslovenskej vedomostnej súťaže pre žiakov II. stupňa základných škôl s názvom EnvirOtázniky 2013/2014. Jednalo sa o IX. ročník olympiády o životnom prostredí, ktorá  pozostávala zo 60 otázok nasledovných oblastí: environmentálne záťaže, školský program enviróza, druhy environmentálnych záťaží, pôda a horninové prostredie, voda a ľudské zdravie.

Tento rok sa do vedomostnej súťaže celkovo zapojilo 882 žiakov z 2. stupňa základných škôl na Slovensku. Celkový počet bodov, ktorí žiaci mohli dosiahnúť bol 60.

Z našich žiakov sa do environmentálnej olympiády zapojili traja žiaci ôsmich ročníkov, ktorí obstáli nasledovne:

1. Juraj Kajan                                  VIII.B                        39 bodov        17. miesto

2. Katarína Rošková                        VIII.A                        25 bodov        31. miesto

3. Veronika Babiaková                    VIII.A                        19 bodov        45. miesto

ENVIRONMENTÁLNE MEDZINÁRODNÉ  A SVETOVÉ  DNI

Počas školského roku 2013/2014 sme si so žiakmi II. stupňa pripomínali rôzne významné dni  týkajúce sa životného prostredia a jeho ochrany ako napr. Svetový deň ochrany zvierat, Svetový deň vody, Medzinárodný deň biologickej rozmanitosti, Svetový deň životného prostredia.  Výsledkom boli krásne plagáty a nástenky.

Mgr. Jana Odleváková

ROZKVITNUTÝ TULIP

V apríli 2014 sa 8 vybraní žiaci siedmeho ročníka zúčastnili súťaže v obchodnom centre Tulip Martin. Cieľom bolo vytvoriť, čo najkrajší kvetináč, ktorý bol počas celého mesiaca hodnotený širokou verejnosťou.

Po ukončení súťaže v máji 2014 sme obsadili krásne 3. miesto a dostali sme pomyselnú bronzovú medailu. Konkurencia bola veľká a aj napriek tomu, že sme neobsadili prvú priečku veľmi chválim nápaditosť, originálnosť, estetické cítenie a snahu nášho tímu.

Tím bronzových medailistov tvorili:

Michal Balko, Natália Engliová, Alexander Jakubec, Kristián Jakubec, Kristína Miklová, Nina Polerecká, Terézia Podhorská, Božena Ramšíková.

Mgr. Jana Odleváková