• Súťaže

• Deň Zeme

Tak ako každoročne, aj tento rok sa naša škola zúčastnila súťaže pri príležitosti Dňa Zeme 22.4. na Divadelnom námestí v Martine. Vyhlasovateľom tematickej súťaže je Brantner Fatra Martin, ktorý zakaždým vymyslí zaujímavú tému, na ktorú majú žiaci vytvoriť výrobok, pričom podmienkou je využiť čo najširšie spektrum odpadového materiálu s cieľom uvedomiť si potrebu separovať odpad a prispieť tak k ochrane Zeme.

Tento rok sa súťažilo v dvoch kategóriách, v 6-členných skupinách s rozdielnymi témami:

1. kategória – I. stupeň ZŠ – Najkrajší BRANTNERÁČIK

2. kategória – II. stupeň ZŠ - Najkreatívnejší ALTERNATÍVNY DOPRAVNÝ PROSTRIEDOK

A tak sme si začali lámať hlavičky....

Prvý tím z I. stupňa, kde súťažili žiaci z 3.A- Karin Kerhatová, Stanka Cáfalová a 4.A- David Remšík, Niko Soldán, Aďka Bajanová, Sára Škereňová pod vedením pani učiteľky Kaštanovej, vytvoril postavičku krásneho Brantneráčika, ktorý všetkým ukazoval, kde sa majú hádzať odpadky, ak si chceme zachovať čistú Zeme. Pri príprave využili rôzny odpadový materiál (plastové vrchnáčiky, fľaše, kartóny...).

Druhé družstvo tvorili šiesti žiaci z VII.A: Filip Galo, Zuzka Kralovancová, Janka Luscoňová, Bianka Machovičová, Katka Podhorská a Danielka Šestáková pod vedením pani učiteľky Odlevákovej. Našim alternatívnym dopravným prostriedkom bol Eko bicykel budúcnosti, vyrobený výlučne z odpadového materiálu ( toaletné rolky, novinový papier, použité krabičky ...).

Keďže to pravidlá súťaže povoľovali, najťažšie súčasti výrobkov v obidvoch kategóriách sme si predpripravili v škole a na námestí sme dotvorili naše dielka do finálnej podoby.

Malý krok pre človeka, veľký pre prírodu...“

Keďže konkurencia bola veľká, museli sme spojiť sily a na námestí v deň „D“ sme dotvorili výrobky do takej podoby, aby sme uspeli. A ono sa to aj podarilo. Porota rozhodla a vyhodnotila v kategórii 2. stupeň ZŠ náš EKO BIKE za najkreatívnejší alternatívny dopravný prostriedok. Okrem vizuálneho dojmu a použitého materiálu porotu zaujala aj myšlienka, že náš bicykel v sebe spájal praktickosť, bezpečnosť a to najdôležitejšie, že dokázal vyrábať elektrickú energiu vďaka pedálovaniu, čím sa nespotrebovali žiadne suroviny a navyše sa podporuje zdravý životný štýl.

Splnili sme podmienky hodnotenia a vyhrali sme 1. miesto, z čoho sme sa neskutočne tešili, pretože naša námaha bola ocenená.

Prvý stupeň sa síce na vyhodnotených priečkach neumiestnil, ale ich Brantneráčik bol úžasný a tak si vyslúžili milé ocenenie za účasť. Okrem dotvárania výrobkov sa na námestí organizovali sprievodné súťaže, z ktorých si deti poodnášali pekné ceny.

Krásny slnečný Deň ZEME sa vydaril na výbornú a tešíme sa opäť o rok.

Naše dielka si môžete pozrieť na fotografiách.

Mgr. Jana Odleváková

Mgr. Monika Kaštanová

Podľa vopred zverejnených pravidiel pre šk. rok 2014/2015, dávame na známosť, že zber vrchnákov z plástových fliaš skončil a najšikovnejší zberači boli vyhodnotení nasledovne:

1. Mistík Juraj                         V.B              11 800 ks

2. Križka  Michal                      II.B               6700 ks

3. Rumanová Michaela            III.A              6 139 ks

4. Michalová Zuzana, Mgr.       VII.A              4600 ks

5. Kolárová  Petra                     V.B               2800 ks

Víťazom srdečne blahoželáme a ďakujeme aj ostatným žiakom, že sa aktívne zapojili do súťaže.