Aktivity
Európsky deň jazykov 2022
Dňa 26. 9. sme (tak, ako každoročne) na hodinách angličtiny a ruštiny oslávili Európsky deň jazykov. Pre žiakov boli pripravené aktivity, pri ktorých sa nielen zabavili, ale aj sa veľa nového dozvedeli a naučili. K svojej práci využili nielen znalosti jazykov, ale aj vedomosti z oblasti geografie.
Európsky deň jazykov 2021
Tento deň sme si pripomenuli aktivitami na hodinách angličtiny, ruštiny a nemčiny.
“Cestovali” sme po Európe a vyberali si krajiny, ktoré chceme na našej virtuálnej ceste navštíviť. Spoznávali sme rôzne známe aj menej známe jazyky, naučili sa základné frázy niektorých z nich, hrali jazykové hry.
Vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu sme nemohli tento deň osláviť celoškolskými aktivitami tak, ako po minulé roky, ale napriek tomu sme si užili zábavu a dozvedeli sa zasa veľa nového.
Európsky deň jazykov 2019
Dňa 26.9.2019 prebehlo na našej škole podujatie pri príležitosti Európskeho dňa jazykov. Každá trieda si vybrala štát, ktorý chce prezentovať a vytvorila si stánok, kde oboznamovala so základnými informáciami a zaujímavosti a danej krajine. Hlavnou ozdobou stánkov boli jedlá a nápoje typické pre vybranú krajinu. Žiaci ich pripravili s pomocou učiteľov a rodičov, ktorým chceme touto cestou poďakovať za spoluprácu.
Na záver podujatia bola ochutnávka špecialít a pre každú triedu bol pripravený test, kde si žiaci mohli overiť vedomosti získané v priebehu dňa.
Školské kolo olympiády v anglickom jazyku:
1.miesto Martina Müllerova 8.A
2.miesto Samuel Ramšík 8.B
3.miesto Barbora Brezňanová 8.A.
Európsky deň jazykov 2017
V utorok 26. septembra sa na mnohých miestach konal Európsky deň jazykov. Cieľom tohto podujatia je zaujať, poučiť a pripomenúť význam a krásu jazykovej rozmanitosti v Európe. Aj naši žiaci 1. stupňa si na tento deň pripravili spolu s p. učiteľkami pestrý a zaujímavý program. Každá trieda si vopred vybrala jednu európsku krajinu- Rusko, Grécko, Taliansko, Poľsko, Francúzsko, Anglicko, Nemecko a Švajčiarsko. Žiaci získavali informácie o týchto krajinách doma i v škole z rôznych zdrojov a 26. septembra ich prezentovali pred spolužiakmi. V telocvični sa tak ozývali v rôznorodých jazykoch pozdravy, piesne, básničky, čísla. Žiaci sa dozvedeli nové informácie o vybraných krajinách- o ich kultúre, histórii, zvykoch, prírodných zaujímavostiach a osobnostiach z niektorých oblastí. Účinkujúci boli oblečení vo farbách zástav svojej krajiny, ďalší v charakteristických odevoch alebo použili ozdoby. V telocvični boli tiež vystavené vlajky, mapy, plagáty či projekty. Každá trieda si pripravila aj stôl s predmetmi súvisiacimi so zvoleným štátom. Žiaci mohli ovoňať levanduľu, obdivovať samovar, matriošky, športové dresy, model Matternhornu a Eiffelovku, gondolu, obrázky, pohľadnice a veľa iného. Obrovský úspech mala ochutnávka typických jedál a nápojov.
Veríme, že žiaci prežili príjemné a zároveň užitočné dopoludnie, ktoré ich inšpirovalo k ďalšiemu učeniu a poznávaniu.
Mgr. Monika Kaštanová
Do galérie Európsky deň jazykov 1.stupeň boli pridané ďalšie fotografie.
Z iniciatívy Rady Európy vo švajčiarskom Štrasburgu sa každoročne 26. septembra už od roku 2001 oslavuje Európsky deň jazykov.
Tento deň sme si pripomenuli aj na našej škole. Každá trieda mala za úlohu vyrobiť projekt o jednej z týchto krajín: Rusko, Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Veľká Británia, Španielsko, Taliansko a Švédsko. Výsledné práce sme vystavili v knižnici Štoplík, kde si ich všetci žiaci mali možnosť prezrieť a zahlasovať o najkrajší projekt. Zvíťazila trieda 8.A s projektom Rusko, na druhom mieste sa umiestnili žiaci 9.A s projektom o Holandsku a na treťom mieste trieda 8.B s projektom Nemecko.
Na konci dňa boli všetci zúčastnení žiaci odmenení sladkosťami.
Ďakujeme za účasť všetkým žiakom a vyučujúcim, ktorí sa aktívne zapojili do prípravy a realizácie aktivít.
Mgr. Jana Repoňová
Do galérie Európsky deň jazykov -2.stupeň boli pridané ďalšie fotografie.
Európsky deň jazykov
Z iniciatívy Rady Európy vo švajčiarskom Štrasburgu sa každoročne 26. septembra už od roku 2001 oslavuje Európsky deň jazykov.
Rozhodli sme sa tento deň opäť osláviť aj v našej škole. Veď nie nadarmo sa hovorí „Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom“. Pre žiakov sme v rámci hodín cudzích jazykov pripravili množstvo hravých zábavných aktivít a vedomostný kvíz, aby sa presvedčili, že jazyky sa dajú učiť i hravou formou. V súťaži si preverili svoje vedomosti o krajinách, ktorých jazyky sa učia, riešili rôzne úlohy, porovnávali cudzie jazyky navzájom prostredníctvom prirovnaní, prísloví či porekadiel. Žiaci ukázali nielen svoje vedomosti z cudzích jazykov, ale i znalosti z oblasti reálií, histórie, či súčasnosti krajín. Na záver sme vyhlásili víťazov za jednotlivé triedy a celkovým víťazom, ktorí získali najväčší počet bodov - Filipovi Galovi , Kristíne Stejskalovej , Danke Šestákovej a Bibe Machovičovej z triedy VIII.A sme udelili vecné ceny spolu s diplomami . Všetkým žiakom sme zaželali veľa radosti a úspechov pri učení sa cudzích jazykov.
Ďakujeme všetkým žiakom a triedam, ktorí sa aktívne zapojili do pripravených aktivít.
Mgr. Jana Repoňová, Mgr. Denisa Chovancová
Na návšteve v Britskom centre
Dňa 15. mája 2015 žiaci 6. – 9. ročníka našej základnej školy, ktorí vo zvýšenej miere javia záujem o učenie sa anglického jazyka, navštívili Britské centrum v Krajskej knižnici v Žiline. Centrum bolo založené v roku 2007 na podporu vzdelávania v anglickom jazyku. Cieľom návštevy bolo oboznámiť žiakov so službami a poslaním centra. Stretli sa tu s najmodernejšími študijnými materiálmi v oblasti vyučovania anglického jazyka, cudzojazyčnými slovníkmi, beletriou klasických i súčasných anglicky hovoriacich spisovateľov, odbornou literatúrou, rôznymi periodikami ako aj DVD, CD a CD-ROM nosičmi. Centrum taktiež poskytuje informácie o možnostiach rôznych foriem vzdelávania v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska a oboznamuje záujemcov s prípravou na Cambridgeské skúšky. Na záver sa niektorí so žiakov stihli zaregistrovať do čitateľskej databázy a rozhodli sa využívať služby knižnice. Veľkou výhodou je, že knižnica ponúka tituly na rôznych úrovniach, od začiatočníkov až po pokročilých. Žiaci tak majú možnosť začať čítať cudzojazyčnú literatúru, i keď sa anglický jazyk učia len krátko.
Touto formou sa naša škola snaží viesť a motivovať žiakov k učeniu sa anglického jazyka i v čase mimo vyučovania a prispievať tak k autonómnemu učeniu, na ktoré dnešná doba kladie veľký dôraz. Návšteva sa žiakom našej školy veľmi páčila, aj napriek niekoľkominútovému meškaniu vlakov do Žiliny sme stihli do centra doraziť presne na minútu. Ďakujeme zamestnankyni knižnice za pútavý a vtipný výklad.
Mgr. D. Chovancová, Mgr. J. Repoňová
Zážitkové učenie v rámci hodín anglického jazyka:
Pečieme „cookies“
Všetci vieme, že v reálnom živote nepotrebujeme len vedomosti, memorovanie slovíčok, ale že jednou z najúčinnejších foriem učenia sa je učenie zážitkom. Len ak žiaci na vlastnej koži zažijú niečo zaujímavé, naučia sa niečo nové a vytvoria si skutočné spomienky. To dokazuje aj citát učiteľa národov Jána Amosa Komenského:
„Povedz mi niečo a ja to zabudnem.
Ukáž mi niečo a ja si to zapamätám.
Dovoľ mi, aby som si to vyskúšal na vlastnej koži, a ja to budem ovládať.
Dovoľ mi, aby som to prežil, a ja to budem cítiť a chápať.“
Z tohto dôvodu sme sa rozhodli vymeniť klasickú hodinu v triede za hodinu strávenú v školskej kuchynke a upiecť si pravé americké čokoládové cookies. Žiakom sa táto forma učenia veľmi páčila, pretože do učenie sa rovnako aktívne mohli zapojiť všetci žiaci v triede, aj prospechovo slabší. Ukázalo sa, že každý žiak má talent na niečo iné. V kuchynke vládla príjemná atmosféra. Trieda bola rozdelená do dvoch skupín a každý v skupine mal nejakú úlohu – niekto vážil, iný miešal, ďalší umýval riad alebo prestieral stôl. Hoci každá skupina mala rovnaký recept, výsledok pečenia však ukázal, že každý je iný a jedinečný. Na konci neboli žiaci odmenení známkou, ale mohli svoje vlastnoručne upečené koláče zjesť. Oni sa však o ne rozdelili aj s vyučujúcimi na škole a nezabudli ani na svoju pani učiteľku z 1. stupňa. Takéto učenie má veľa pozitívnych stránok. Žiaci využívajú svoje organizačné schopnosti a sociálne kompetencie. Sami zhodnotia výsledok svojej práce.
Mgr. Denisa Chovancová