• Naše aktivity, exkurzie

        •  

          Dejepisná exkurzia v Banskej Bystrici

          Dňa 5. 4. 2022 navštívili deviataci Múzeum SNP v Banskej Bystrici. 

          V rámci prehliadky mali žiaci možnosť nielen dôkladne si poprezerať jednotlivé exponáty, ale predovšetkým, z pútavého rozprávania pani lektorky sa dozvedieť množstvo zaujímavých informácií o dianí vo svete i na Slovensku v rokoch 1938-1945. Je pravdou, že žiaci znalosti z tejto oblasti preukázali, ale nikomu nezaškodilo zopakovať a prehĺbiť si vedomosti z čias druhej svetovej vojny s dôrazom na národno-oslobodzovací boj a SNP.

          Okrem stálej expozície sme videli aj digitálnu výstavu - rôzne pútavé videá, archívne videozáznamy, svedectvá účastníkov bojov, panoramatickú projekciu s natočeným emotívnym príbehom z obdobia SNP. Dokonca sa žiaci ocitli priamo v zákope a stali sa tak súčasťou skutočného boja o prežitie. 

          Na záver sme navštívili skanzen ťažkej bojovej techniky. 

          Všetkým sa exkurzia veľmi páčila a nepokazilo nám ju ani upršané aprílové počasie. 

          Mistríková 

              

           

          DEJINY SEBAVEDOMIA

          Dňa 31. mája 2019 sa žiaci IX. A triedy – Viktória Foldynová, Anna Podhorská, Juraj Mistrík a Barbora Matulová, vybrali do Bratislavy na slávnostné vyhodnotenie súťaže Dejiny sebavedomia, v ktorej sa umiestnili na 1. mieste v celoštátnom kole v literárnej kategórii.

          Slávnostné vyhodnotenie sa uskutočnilo v hoteli Park Inn. Na programe boli účastní pani Božidara Turzonovová, ktorá celý program moderovala, autori projektu Renáta Somorová a Peter Kršák. Zhodnotili žiacke práce, oboznámili s kritériami hodnotenia a víťazov aj ich učiteľov ocenili. Okrem hodnotných cien získal každý účastník aj zborník s názvom Dejiny sebavedomia, ktorý obsahuje najlepšie žiacke práce zaslané do súťaže. Zborník i fotografie a sprievodný text z vyhodnotenia sa nachádza na stránke: www.statpedu.sk.

          Veľmi sa tešíme z tohto úspechu. Žiakom ďakujeme a blahoželáme.

          Mgr. Anna Mistríková

          Medzinárodný deň školských knižníc

          Česko i Slovensko si v dňoch 29. a 30. októbra pripomína významnú udalosť – sté výročie vzniku prvej Česko-Slovenskej republiky. Na toto okrúhle výročie nezabudla ani Slovenská pedagogická knižnica, ktorá každoročne organizuje súťaž o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc. Tohtoročná téma znela: „Skutočné knižnice – skutočné vzdelávanie: 100 rokov od vzniku Česko-Slovenska.“ Do tejto súťaže sa zapojili aj žiaci Spojenej školy, na Ulici M. R. Štefánika 1 vo Vrútkach.

          22. októbra 2018 v školskej knižnici Štoplík predstavili svojim spolužiakom dvadsať rokov Česko-Slovenska.  Počas dvoch vyučovacích hodín sa prítomní mohli dozvedieť naozaj mnoho. Žiaci IX. A triedy priblížili proces formovania Republiky v ťažkých časoch, v časoch prvej svetovej vojny. Spomenuli prejavy česko-slovenskej spolupráce. Informovali o jednotlivých vyhláseniach 1. ČSR najskôr vo Washingtone, v Prahe i v Turčianskom Svätom Martine. Ôsmaci zahrali zasadnutie Národného zhromaždenia, na ktorom oboznámili prítomných s obsahom jednotlivých hláv Ústavy a trojdelením moci v ČSR. Do programu sa zapojili aj siedmaci, ktorí predstavili kultúru a hospodárstvo ČSR. V záverečnej časti poukázali na dôvody rozpadu ČSR, od Mníchovskej konferencie až po vyhlásenie Slovenského štátu.  

          Reakcie hostí, pedagógov i žiakov boli na celé podujatie pozitívne. Program bol plný scénok, videí, prezentácií. Všetci mali možnosť zaujímavou formou získať množstvo nových informácií, vedomostí o Česko-Slovensku. Veríme, že podujatie bolo príjemným spestrením dňa.

          Mgr. Anna Mistríková

          Do galérie Medzinárodný deň školských knižníc boli pridané fotografie.

          Osobnosti

          Súčasťou výuky na hodinách dejepisu v 6.a 7. ročníku bola aj v tomto školskom roku projektová práca. Výsledné projekty boli prezentované formou výstavy. Žiaci 6. ročníka využili svoje vedomosti a zručnosti na zhotovenie modelu pravekého osídlenia a pravekého umenia, modelov gréckych chrámov a skanzenu. Žiaci 7. ročníka sa vydali po stopách Krištofa Kolumba a ďalších moreplavcov, vytvorili model renesančného mesta, stredovekého hradu a veľkomoravského hradiska. Žiaci 8. ročníka sa zamerali na významné osobnosti slovenských a svetových dejín. Vo svojich projektoch priblížili pútavou formou ich život a dielo. V rámci medzipredmetových vzťahov napísali o týchto osobnostiach básne, ktoré umelecky prezentovali, vytvorili zaujímavú reklamu a namaľovali ich portrét. Zistili prepojenie osobností s geografickými miestami a inými významnými osobnosťami dejín. Projekt prezentovali v dvoch cudzích jazykoch.

           


                          

           

           

          Do galérie Osobnosti- dejepisný projekt boli pridané fotografie.

           

          Exkurzie

           

          Dňa 13.4.2016 sme sa zúčastnili exkurzie do Osvienčimu. Navštívili sme miesta, kde sa počas druhej svetovej vojny nachádzali koncentračné tábory Osvienčim a Brezinka. O druhej svetovej vojne a holokaustu sa učíme na hodinách dejepisu a na exkurzii sme mali možnosť podrobnejšia a na vlastné oči vidieť, akých zverstiev sa dopúšťali nacisti na nevinných ľuďoch len preto, že boli Židia, alebo iným spôsobom nevyhovovali Hitlerovým predstavám o "čistej rase". Väčšina z nich ihneď po transporte išla na smrť, ostatní žili v neľudských podmienkach . Vypočuli sme si niekoľko dojímavých príbehov o utrpení ale aj o hrdinstve týchto ľudí, ako aj o hrozných činoch, ktoré tu boli páchané. 

          Na spiatočnej ceste sme sa zastavili v mestečku Pszczyna, kde sme navštívili malú ZOO s názvom Záhrada zubrov, obzreli si zámok a poprechádzali sa v zámockom parku.

                     

          Poznať našu históriu je veľmi dôležité. Aby sme si pripomenuli najtragickejšiu udalosť v histórii ľudstva, vybrali sme sa dňa 29. apríla 2014 so žiakmi deviateho ročníka na exkurziu do Banskej Bystrice, do Múzea SNP. Žiaci si rozšírili vedomosti z hodín dejepisu o prvej a druhej svetovej vojne a videli autentické zábery. Vystavené exponáty im spolu s profesionálnym výkladom priblížili dôvody a dôsledky druhej svetovej vojny, predovšetkým pochopili dopad vojny na životy vtedajších ľudí.

                      Dňa 12. mája 2014 sa žiaci ôsmych ročníkov zúčastnili dejepisnej exkurzie na Liptov. Spoločne sme navštívili Liptovské múzeum v Ružomberku a neďalekú dedinku – Černovú. V Liptovskom múzeu mali žiaci možnosť zoznámiť sa s geológiou, paleontológiou a botanikou, zoológiou, archeológiou, feudalizmom a cechmi, národopisom, sakrálnym umením, dejinami Liptova 1848-1945, životom a dielom Andreja Hlinku, históriou výroby papiera na Slovensku.

           

          Po príchode do Černovej nás privítala pani Hatalová, ktorá nás sprevádzala celou dedinou. Pri vstupe nás hneď upozornila, že sa nachádzame v tzv. lieviku, na mieste krvavej udalosti z 27. októbra 1907. Pokračovali sme do rodného domu Andreja Hlinku, kde nám bola táto významná osobnosť slovenských dejín bližšie predstavená. Potom sme sa presunuli do neogotického kostola, pre vysviacku ktorého sa domáci obyvatelia dostali do sporov s maďarskou vrchnosťou a k pamätníku obetiam černovskej tragédie. Pani Hatalová nám porozprávala o celej histórii dediny a odpovedala na zvedavé otázky žiakov. Po návšteve takýchto miest vedia žiaci lepšie pochopiť časy národnostného útlaku, ale aj silu Slovákov bojovať proti nemu.

              

          Poznať našu národnú históriu je veľmi dôležité. O to viac to platí o našej nedávnej minulosti, o časoch, ktoré si naši najstarší spoluobčania ešte pamätajú.

          Aby sme si pripomenuli najtragickejšiu udalosť v histórii ľudstva, vybrali sme sa dňa 16. apríla 2013 so žiakmi deviateho ročníka na exkurziu do Banskej Bystrice, do Múzea SNP. Cieľom bolo rozšíriť žiacke vedomosti z hodín dejepisu o druhej svetovej vojne. Poznať nielen jej priebeh a výsledky, ale predovšetkým pochopiť jej dopad na životy vtedajších ľudí. Poukázať na odvahu, silu, vytrvalosť ľudí, ktorí sa aktívne podieľali na príprave a realizácii SNP.

          Dňa 25. apríla 2013 sa žiaci ôsmych ročníkov zúčastnili dejepisnej exkurzie na Liptov. Spoločne sme navštívili Liptovské múzeum v Ružomberku a neďalekú dedinku – Černovú. V Liptovskom múzeu mali žiaci možnosť zoznámiť sa s dejinami Liptova od praveku, cez veľkomoravské obdobie, až po súčasnosť, s vývojom školstva a zdravotníctva na Liptove, s liptovskou kultúrou.

          Po príchode do Černovej nás privítala pani, ktorá nás sprevádzala celou dedinou. Pri vstupe nás hneď upozornila, že sa nachádzame v tzv. lieviku, na mieste krvavej udalosti z 27. októbra 1907. Pokračovali sme do rodného domu Andreja Hlinku, kde nám bola táto významná osobnosť slovenských dejín bližšie predstavená. Presunuli sme sa do neogotického kostola, pre vysviacku ktorého sa domáci obyvatelia dostali do sporov s maďarskou vrchnosťou.

          Prehliadku dediny sme zakončili návštevou miestneho cintorína, na ktorom sa nachádza pamätník obetiam černovskej tragédie.

          Po návšteve takýchto miest vedia žiaci lepšie pochopiť časy národnostného útlaku, ale aj silu Slovákov bojovať proti nemu.

    • Kontakty

      • Spojená škola, o.z.Základná škola, Ulica M.R.Štefánika 1, 038 61 Vrútky
      • Gymnázium, ZŠ:+421 43 428 21 19 MŠ:0910 697 629 ŠJ: 0911 308 309
      • Ul.M. R. Štefánika 1, 038 61 Vrútky Slovakia
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje