• Súťaže

• Dejepisná olympiáda

Aj naši žiaci vedia, že je veľmi dôležité poznať históriu. Preto sa niektorí najšikovnejší rozhodli zapojiť do dejepisnej olympiády.  Ide o postupovú súťaž. Z každého kola postupujú do vyššieho dvaja najúspešnejší riešitelia. Aby bol žiak úspešný riešiteľ, musí napísať test na 60%. Každý test je 100 bodový (50 bodov tvoria otázky zo stanoveného tematického celku pre všetky ročníky, 40 bodov z príslušného učiva a 10 bodov otázky z regionálnej histórie).

Prvé – školské kolo sa uskutočnilo v decembri 2012. Zúčastnili sa ho 4 žiaci 9. ročníka – kategória C (Bajana Michal, Sládek Filip, Sládek Jakub, Motyková Alžbeta), 4. žiaci 8. ročníka – kategória D (Chromeková Terézia, Rošková Barbora, Sereková Monika, Tomáš Patrik) a dve žiačky 7. ročníka – kategória E (Babiaková Veronika, Rošková Katarína).  Z uvedených žiakov dosiahli najvyšší počet bodov a zároveň postup do okresného kola štyri žiačky: V kategórii C našu školu reprezentovala žiačka 9. B triedy Motyková Alžbeta, kategóriu C zastupovali žiačky 8. B triedy Chromeková Terézia a Sereková Monika a svoje zastúpenie mala aj kategória E žiačkami 7. A triedy Babiaková Veronika a Rošková Katarína.

Okresné kolo organizovalo CVČ Kamarát. Uskutočnilo sa 5. februára 2013. Žiaci mali na vypracovanie testu 100 minút. Väčšina však ukončila prácu predčasne a spoločne sme s napätím očakávali vyhlásenie výsledkov. Úspešnými riešiteľkami okresného kola sa stali Chromeková Terézia a Motyková Alžbeta. Keďže do vyššieho kola postupujú vždy prví dvaja, na krajské kolo sa prepracovala len Terezka Chromeková, ktorá sa umiestnila na 1. mieste s počtom bodov 89. Ani na krajské kolo sme necestovali ďaleko. Uskutočnilo sa v Martine, na Gymnáziu V. P. Tótha 4. apríla 2013. Napriek náročným otázkam, ktoré boli vysoko nad rámec učiva ôsmeho ročníka, dosiahla aj tu naša žiačka výborný výsledok. Umiestnila sa na krásnom 4. mieste. Gratulujeme!

Veríme, že aj v nasledujúcom školskom roku budú našu školu žiaci reprezentovať a dosiahnu prinajmenšom rovnaké úspechy ako v tomto školskom roku.