• Medzinárodný deň školských knižníc

• Lezie Vám občas na nervy každodenné učenie, povinnosti a písomky?

Nechceli by ste si jeden deň oddýchnuť?

Chcete si spraviť program na školský deň so svojimi spolužiakmi?

Chcete ísť do kina, divadla, na výlet, na exkurziu?

ÁNO?

Tak čítajte ďalej...

Každoročne sa posledný októbrový pondelok naša škola zapája do súťaže „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc. Nebude to inak ani tento rok!

Súťaž prebehne 25. októbra 2021 na tému: „Radostná podpora zážitkového učenia školskou knižnicou.“

Žiaci 9. ročníka s pomocou vyučujúcich pripravili šesť stanovíšť, ktoré predstavujú knižničné oddelenia. Na všetkých oddeleniach predstavia ostatným svoju tému a následne budete – vy žiaci – v skupinách plniť štyri úlohy týkajúce sa daných tém. Úlohy sú rôznorodé – ukážete svoje vedomosti, zručnosti, šikovnosť, logické myslenie,... Ak sa Vám podarí splniť dostatok úloh a na záver vylúštiť heslo dňa knižníc, VYHRÁVATE.

Držíme palce!

• Finančná sloboda – aj to je možné

•

Dňa 13.10.2021 sa naši žiaci 9. ročníka zúčastnili podujatia s tematikou finančnej gramotnosti. Celé dopoludnie strávili v spoločnosti pani Martini Lettrichovej pracovníčky OVB. OVB Allfinanz Slovensko pripravila stolovú spoločenskú hru s názvom Finančná sloboda na zlepšovanie finančnej gramotnosti žiakov.

O čo vlastne išlo? Dvojica hráčov dostane do opatery manželský pár vo veku 30 rokov, ktorému pomáhajú plniť si svoje ciele. Prechádzajú s nimi 30 rokov ich života, uzatvárajú im finančné produkty a čelia rôznym nástrahám života. Hráči sa musia naučiť svojej rodine poradiť v rôznych životných situáciách. Financie sú predsa dôležitou súčasťou života, hoci často skrytou za dverami domácnosti. Dôležité je vedieť si vybrať si spomedzi náhodne sa vyskytujúcich finančných príležitostí, udržovať platobnú disciplínu, približovať sa svojim cieľom a kompenzovať riziká, ktoré život prináša.

V hre Finančná sloboda sú produkty veľmi podobné reálnym produktom dostupným na našom trhu. Preto hráč pri rozhodovaní môže použiť svoje skúsenosti z ozajstného života. A naopak, hráč vie aplikovať vedomosti získané v hre na zlepšenie vlastnej situácie aj po skončení hry.

Účelom hry je splniť všetky ciele rodiny, ktorými sú:

1. nadobudnúť vlastnú nehnuteľnosť na bývanie.
            2. dosiahnuť veľký cieľ rodiny, napr. zaplatiť vzdelanie detí, dopriať si krásnu dovolenku, kúpiť si chatu, resp. druhú nehnuteľnosť, …
            3. dosiahnuť cieľ najväčší a najpodstatnejší – finančnú nezávislosť rodiny do veku 60 rokov rodičov.

Čo o hre povedali naši žiaci?

„Kým som ešte nevedel o čom je tá hra, tak to nebola až taká veľká zábava, ale keď som sa do toho dostal a pochopil som o čo ide, začalo ma to baviť. Je to praktické, lebo človek sa naučí narábať s peniazmi a myslieť do budúcna.“ Juraj 9.A

„Hra na prvé dojmy nevyzerala lákavo. Všetci sme si pomysleli ,,čo to zase vymysleli,,. Postupne nám boli vysvetlené pravidlá a mohli sme hrať. Prvé minúty hry mi zmenili názor, hra začala byť zaujímavá, logická, zábavná. Počas hry sme sa dobre zasmiali, ale aby ste si nemysleli že to bolo iba o zábave  museli sme si aj trošku zaspomínať na riešenie percent, úrokov..... z matematiky. Na konci hry boli vyhodnotené naše kroky (rozhodnutia). Niektorým sa darilo viacej naopak niektorým menej. Táto hra mi dala taký menši pohľad do budúcnosti ako hospodáriť s peniazmi. Túto hru by som odporučil každému.“ Andrej 9.A

„Hru som si veľmi užila a uvedomila, ako je veľmi dôležité vedieť zabezpečiť seba a svoju rodinu v budúcnosti. Z hry som si odniesla veľký príklad a ponaučenie do života.“ Veronika 9.A

Do fotogalérie bol pridaný nový album Finančná sloboda – aj to je možné .

• Zasadnutie Rady školy pri Spojenej škole, Ulica M. R. Štefánika 1 vo Vrútkach

• Dňa 12. 10. 2021 (utorok) sa o 15,30 hodine v klubovni SŠ uskutoční zasadnutie Rady školy pri Spojenej škole, Ulica M. R. Štefánika 1 vo Vrútkach .

Program zasadnutia

1. Otvorenie a privítanie
            2. Kontrola uznesenia
            3. Hodnotiaca správa o výchovno-vzdelávacích výsledkoch za školský rok 2020/2021
            4. Organizácia školského roka 2021/2022
            5. Návrh zmien v  ŠkVP zložky ZŠ a MŠ
            6. Návrh zmien v Školskom poriadku ZŠ a MŠ v školskom roku 2021/2022
            7. Návrh rozpočtu na rok 2022
            8. Diskusia, rôzne
            9. Návrh na uznesenie
            10. Záver

Hosť: štatutárny zástupca SŠ Mgr. Beáta Pivarčiová

• Európsky deň jazykov

• Tento deň sme si pripomenuli aktivitami na hodinách angličtiny, ruštiny a nemčiny.

“Cestovali” sme po Európe a  vyberali si krajiny, ktoré chceme na našej virtuálnej ceste navštíviť. Spoznávali sme rôzne známe aj menej známe jazyky, naučili sa základné frázy niektorých z nich, hrali jazykové hry.

Vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu sme nemohli tento deň osláviť celoškolskými aktivitami tak, ako po minulé roky, ale napriek tomu sme si užili zábavu a dozvedeli sa zasa veľa nového.

Do fotogalérie bol pridaný nový album Európsky deň jazykov.